Ponieważ zbliża się nasz Dzień Świeckich Misjonarzy Kombonianów (ŚMK) (trzecia niedziela Adwentu, a więc 13 grudnia), chcielibyśmy podzielić się nieco więcej o tym, co oznacza bycie ŚMK. Ponieważ wszyscy pochodzimy z różnych krajów, z 3 różnych kontynentów, z różnych kultur i języków, mamy do czynienia z dużą różnorodnością doświadczeń. Ale jest też wiele rzeczy, które nas łączy, ponieważ „Dzieło musi być katolickie, a nie tylko hiszpańskie, francuskie, niemieckie czy włoskie. Wszyscy katolicy muszą pomóc Afrykanom, ponieważ jeden naród nie zdołałby pomóc całej afrykańskiej rasie ”. (Św. Daniel Comboni, Pisma 944).
To, co nas łączy, to miłość do misji! Wszyscy odkryliśmy pragnienie głoszenia Ewangelii na całym świecie i służenia innym ludziom, zwłaszcza najuboższym. Realizujemy to powołanie na różne sposoby: służąc w dziedzinie zdrowia, edukacji czy pracy społecznej, a także duszpastersko. Staramy się „rozpoznać, docenić i miłować każdą osobę niezależnie od bliskości fizycznej, niezależnie od miejsca na świecie, w którym się urodziła lub w którym mieszka” (Papież Franciszek, Fratelli Tutti, 1). Ponieważ nasze powołaniem jest na całe życie, nie przeżywamy go tylko za granicą i daleko od domu, ale także staramy się być misjonarzami po powrocie do własnych krajów, w naszych własnych pierwotnych kontekstach.
Jesteśmy ruchem międzynarodowym, na misji tworzymy wspólnoty międzynarodowe, co dla nas samych jest wielkim bogactwem, ale także pięknym znakiem dla ludzi, że jako chrześcijanie możemy żyć razem w pokoju, nawet jeśli pochodzimy z różnych kultur i języków . Korzystając również z internetu, staramy się spotykać online i dzielić się doświadczeniami. Teraz, w czasie pandemii, kiedy spotkania internetowe stały się tak popularne, korzystamy z okazji, aby spotkać się z ŚMK z innych kontynentów lub zapraszać się wzajemnie do udziału w spotkaniach formacyjnych online. Będziemy również świętować nasze święto online. Z jednej strony żałujemy, że nie możemy spotkać się osobiście z członkami naszych grup krajowych, ale z drugiej jest radość, że gdy spotykamy się w sieci, nie ma problemu z dystansem i możemy spotkać się z ŚMK z innych krajów.
Zapraszamy wszystkich do udziału w naszej misji. Może niektórzy z Was mają ochotę udać się na misję ad gentes, więc śmiało napisz do nas e-maila, a my pomożemy Ci dołączyć do najbliższej grupy ŚMK. Ale jeśli nie możesz wyjechać, ponieważ nie jest to powołanie każdego, możesz wykonać wielką pracę poprzez swoją modlitwę, modląc się za misjonarzy i ludzi, do których są posłani. Modlitwa jest tym, co daje nam inspirację, siłę do służenia, pokonywania trudności i problemów, nadziei, wiary i miłości do ludzi. Pomaga im też otworzyć się na Ducha Świętego i słowo Boże. Możesz także modlić się o nowe powołania, ponieważ „żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proś więc Pana żniwa, aby wysłał robotników na swoje pole żniwa ”. (Mt 9, 37-38).
Dziękujemy również Bogu za wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób nas wspierają i modlimy się o Boże błogosławieństwo dla nich.
Magda Negewo,
Komitet Centralny ŚMK