Swieccy Misjonarze Komboniane

Witajcie na blogu Świeckich Misjonarzy Kombonianów!

Stworzyliśmy ten blog z wielkimi nadziejami, że posłuży nam do dzielenia się naszymi doświadczeniami misyjnymi z Afryki, Ameryki i Europy.

Ten blog jest miejscem, w którym możemy dzielić się naszą codziennością, tj. codziennymi sprawami Świeckich Misjonarzy Kombonianów, żyjących wśród najprzeróżniejszych ludów świata. Tutaj możemy dzielić się nadziejami, trudnościami i wyzwaniami, których na codzień doświadczją zwykli ludzie, wśród których mieszkamy i pracujemy.

Blog jest pomyślany również jako miejsce gdzie możemy prowadzić poważną refleksję, śmiać się, modlić się i marzyć i tworzyć w ten sposób inny, lepszy świat.

Możecie rownież odwiedzić naszą stronę web, gdzie znajdziecie więcej informacji o nas, oraz naszą „platformę” formacyjną, na której są umieszczone różne tematy pomocne w jak najlepszym przygotowaniu się do misji. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do współpracy w wielkim dziele misyjnym.

Intencje rodziny komboniańskiej Maj 2024

Za ofiary wielu współczesnych konfliktów zbrojnych, zwłaszcza niewinne dzieci, kobiety i rodziny, które cierpią z powodu tak dużej przemocy. Niech Pan Pokoju dotknie serc odpowiedzialnych za takie zło i położy…

Czy masz powołanie misyjne?

Jeśli martwisz się niesprawiedliwościami, które cię otaczają …
Jeśli nie możesz pozostać obojętny na nierówność społeczną …
Jeśli czujesz się chrześcijaninem powołanym i chcesz dać kawałek siebie…
Musimy zrobić krok naprzód …

Gdzie jesteśmy?

Jako ŚMK jesteśmy w Afryce, Ameryce i Europie. Obecni w sumie w 21 krajach. Jeśli chcesz nas lepiej poznać, wejdź na naszą stronę i zobacz, gdzie jesteśmy w każdym kraju i co robimy.

Where we are
Daniel Comboni

Święty Daniel Comboni, misjonarz Afryki.

Comboni był misjonarzem z pasją do Afryki i jej mieszkańców. Kiedy wszyscy dążyli do zysku i eksploatacji tego kontynentu, walczył z niewolnictwem Afrykańczyków. Zbawienie Afryki przez Afrykańczyków było jego mottem i sprawiło, że wszyscy zaangażowali się w tę idealną pasję jego życia.

Jeśli nurtuje Cię możliwość zostania misjonarzem, radzimy Ci zabrać się do pracy i rozpocząć proces rozeznawania.

Najlepiej poszukać kogoś, kto może ci towarzyszyć (kapłan, zakonnik lub osoba świecka). Dołącz do grupy misyjnej i zacznij pogłębiać to powołanie. Jesteśmy obecni w 20 różnych krajach. Jeśli jesteś w jednym z tych krajów, zgłoś się do nas, a my skontaktujemy Cię z koordynatorami grupy, abyś mógł rozpocząć swoją podróż. Jeśli nie, poszukaj innej grupy misyjnej, która ci pomoże. Misja jest wielka, a twoja pomoc jest potrzebna.

Jako świeccy misjonarze pełnimy wiele posług. W zależności od potrzeb ludzi, gdzie jesteśmy i możliwości zawodowych każdego z nas, stawiamy się w służbie innym.

Angażujemy się w edukację towarzysząc w sieciach szkół społecznościowych w dżungli, w szkołach podstawowych, średnich lub technicznych, a nawet na uniwersytecie.

Rozwijamy także wiele usług w służbie zdrowia, od medycyny prewencyjnej we wspólnotach, jako lekarze różnych specjalności czy pielęgniarki, poprzez ośrodki opieki społecznej i leczenie alternatywne, zawsze szanujące tradycje ludzi.

Angażujemy się w działania społeczne z zakresu sprawiedliwości, pokoju i integralności stworzenia, towarzysząc społecznościom będącym pod wpływem przedsiębiorstw górniczych, ośrodkom obrony życia i praw człowieka, społecznościom szkoleniowym w obronie swoich praw, w projektach rozwoju rolnictwa itp.

Jako misjonarze również towarzyszymy wspólnotom chrześcijańskim na obrzeżach miast, na obszarach wiejskich, w społecznościach na rzekach lub w dżungli. Bierzemy udział w różnych formach działalności duszpasterskiej, katechezach, duszpasterstwie młodzieżowym, posłudze chorym itp. Pomagamy społecznościom w umacnianiu się, polepszaniu swoich zdolności i w dążeniu do przodu własnymi środkami.

Jak powiedział Comboni “Zbawić Afrykę przez Afrykańczyków”.

Bycie misjonarzem jest powołaniem. Zrozumienie, że Pan wzywa cię do tej służby, jest pierwszym krokiem.

Jednak, jak powiedział Comboni, musimy być “święci i zdolni”. Jest wiele potrzeb na misji, więc musimy się odpowiednio przygotować, aby zaoferować to, co w nas najlepsze, szanując kulturę ludzi, do których jesteśmy posłani i dzieląc z nimi nasze życie.

Proponujemy okres rozeznawania (aby zrozumieć, czy to jest twoje powołanie) oraz kilka etapów formacji, gdzie możemy poznać kluczowe aspekty życia misyjnego, trochę teologii, misjologii, świadectwa misyjne, praktyczne aspekty itp. To formacja, która pomaga nam w naszej dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej i aby lepiej poznać charyzmat komboniański.

Kiedy będziesz gotowy, aby zostać wysłanym, będziesz miał okazję doświadczyć życia we wspólnocie, w której będziesz mógł przygotować się do swojego misyjnego miejsca przeznaczenia. To fundamentalny czas przed wylotem do kraju docelowego.

Formacja nie kończy się w tym miejscu. Jest to fundamentalne w naszym życiu misyjnym … kiedy wyjeżdżamy na misję, kiedy wracamy do kraju naszego pochodzenia… zawsze mamy formację stałą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zgłoś się do naszej grupy, a my poinformujemy Cię bardziej szczegółowo.

Jesteśmy obecni w 20 krajach. Chcemy być misjonarzami w każdym czasie i we wszystkich miejscach.

Kiedy opuszczamy nasze kraje pochodzenia, dołączamy do wspólnot międzynarodowych z innymi świeckimi misjonarzami, samotnymi lub parami małżeńskimi (niektóre z dziećmi), z którymi dzielimy naszą służbę misjonarską. Jesteśmy obecni w Afryce (Etiopia, Uganda, Republika Środkowoafrykańska, Mozambik, Malawi) oraz w Ameryce (Peru, Brazylia …).

W oparciu o możliwości osób i potrzeby poszczególnych misji, nawiązaliśmy dialog między krajami, aby móc wysłać naszych misjonarzy.

Potrzeby są liczne i wszyscy ludzie dobrej woli muszą się zjednoczyć, aby tworzyć lepszy świat.

Możliwości jest wiele. Módl się za naszych misjonarzy i ludzi, którzy ich przyjmują, promuj powołanie misyjne wśród przyjaciół i rodziny, wspieraj finansowo nasze wspólnoty i różne projekty, które wykonują… i oczywiście prowadząc proste życie, troszcząc się o innych, kontrolując konsumpcję, która niszczy planetę … każdy z nas musi próbować tworzyć lepszy świat. Martwmy się o innych i ułatwiajmy, w ramach naszych możliwości, życie innych, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących i wykluczonych.